MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MOZARTOWSKI


English
ikonka odnośnik Facebook
ikonka odnośnik YouTube
logo Polski Chór Kameralny

ORGANIZATOR FESTIWALU

WOJCIECH RAJSKI

Dyrygent, założyciel i dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Urodził się w Warszawie, gdzie studiował w PWSM w klasie Bogusława Madeya. Dzięki stypendium kształcił się w Hochschule für Musik w Kolonii.  Karierę dyrygenta rozpoczął w roku 1971 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Równolegle, od 1974 do 1978 roku, był dyrygentem i dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Poznaniu. W latach 1978–1980 pracował jako pierwszy dyrygent w Orchester der Beethovenhalle Bonn. W 1982 roku założył Polską Filharmonię Kameralną Sopot i występuje z nią do dziś w największych światowych i europejskich salach koncertowych. W latach 1993–2006 Wojciech Rajski był dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej.

 

W 1993 roku rozpoczął działalność pedagogiczną, podejmując pracę w Hochschule für Musik w Karlsruhe, gdzie otrzymał tytuł profesora. W latach 1998–2014  był  profesorem dyrygentury w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie, a w latach 2008–2020 w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Oprócz stałej pracy z orkiestrami polskimi Wojciech Rajski prowadził gościnnie szereg zespołów zagranicznych, takich jak jak Orchestre de la Suisse Romande (Genewa), NDR Radiophilharmonie (Hanower) czy Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks (Moniachium). Występował z wieloma światowej sławy solistami, wśród których znaleźli się m.in. Mścisław Rostropowicz, Henryk Szeryng, Sabine Meyer, Ivo Pogorelić, Aleksandra Kurzak, Roberto Alagna, Piotr Beczała czy Krystian Zimerman.

Brał udział w międzynarodowych festiwalach, m.in.: Praskiej Wiośnie, Flanders Festival, Schleswig-Holstein Musik Festival. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sopot Classic.

Wojciech Rajski ma w swoim fonograficznym dorobku ponad 80 płyt. Nagrywa dla radia i telewizji w kraju i za granicą. Otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2002), Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005) czy Pomorską Nagrodę Artystyczną (2008), a w roku 2022 Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.