MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MOZARTOWSKI


English
ikonka odnośnik Facebook
ikonka odnośnik YouTube
logo Polski Chór Kameralny

ORGANIZATOR FESTIWALU

RIVERBERO QUARTET

Marcin Zdunik - polski wiolonczelista, solista i kameralista. Wykonuje muzykę od renesansu po dzieła najnowsze, improwizuje, aranżuje i komponuje. Zapraszany do udziału w prestiżowych festiwalach muzycznych - BBC Proms w Londynie, Progetto Martha Argerich w Lugano oraz Chopin i Jego Europa w Warszawie.

Marcin Zdunik należy bezsprzecznie do najbardziej utalentowanych wiolonczelistów młodego pokolenia. Wystąpił jako solista na estradach wielu renomowanych sal, m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku i Rudolfinum w Pradze. Wielokrotnie partnerowały mu znakomite zespoły – m.in. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie i City of London Sinfonia, a także wybitni dyrygenci – np. Andrzej Boreyko i Andres Mustonen. Ważną rolę w jego życiu artystycznym odgrywa współpraca z inspirującymi muzykami, m.in. z Nelsonem Goenerem i Krzysztofem Jakowiczem. W ramach festiwalu Chamber Music Connects the World miał przywilej koncertować wspólnie z Gidonem Kremerem i Yuri Bashmetem.

Drogę na światowe estrady otworzyły artyście zwycięstwa w prestiżowych konkursach muzycznych - VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (I nagroda, Grand Prix i 9 innych nagród) i Międzynarodowym Forum Młodych Wykonawców w Bratysławie. W 2010 roku otrzymał nagrodę TVP Kultura – Gwarancja Kultury oraz nagrodę Fryderyk za album z koncertami J. Haydna. Marcin Zdunik kształcił się pod kierunkiem wybitnych muzyków – Andrzeja Bauera i Juliusa Bergera, zaś wiedzę muzykologiczną zgłębiał studiując na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie sam prowadzi klasę wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W kwietniu 2021 roku otrzymał tytuł profesora sztuki.

 

Jakub Jakowicz - ceniony skrzypek, kameralista i pedagog. Koncertuje od 11 roku życia. Występował ze wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami, a także z Filharmonikami Monachijskimi, Drezdeńskimi, Orchestra del Maggio Musicale Florentino, Orkiestrą Filharmonii Czeskiej w Pradze, Orquesta Nacional de España, Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo i Concerto Köln. Współpracował z takimi dyrygentami, jak Pinchas Steinberg, Jerzy Semkow, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Yan Pascal Tortelier, Krzysztof Penderecki, Agnieszka Duczmal,  Marc Minkowski.

Jako kameralista tworzy od lat duet skrzypcowy z ojcem, Krzysztofem Jakowiczem, a z pianistą Bartoszem Bednarczykiem zarejestrował m.in. Beethoven Violin Sonatas. Artysta występował ponadto z takimi muzykami, jak Heinz Holliger, Garrick Ohlsson, Paul Gulda, Michel Lethiec, Anna Maria Staśkiewicz, Ruth Killius, Katarzyna Budnik-Gałązka, Tomoko Akasaka, Ursula Smith, Daniel Müller-Schott, Andrzej Bauer, Marcin Zdunik, Zvi Plesser. W latach 2008–2014 Jakub Jakowicz był pierwszym skrzypkiem Lutosławski Quartet, a od 2006 roku jest członkiem Zehetmair Quartett, z którym występował w wielu prestiżowych salach koncertowych na świecie. Płyta zespołu z V Kwartetem Béli Bartóka i IV Kwartetem Paula Hindemitha otrzymała nagrodę Diapason d’Or de l’Année 2007. W 2023 roku ukaże się najnowszy album Zehetmair Quartett z kwartetami Johannesa Brahmsa.

Jakub Jakowicz jest laureatem nagrody Paszport „Polityki” (2003). W 2007 roku otrzymał nagrodę Orfeusz podczas festiwalu „Warszawska Jesień”, zaś w roku 2018 został uhonorowany Medalem 100-lecia urodzin Witolda Lutosławskiego. Jest również dwukrotnym laureatem nagrody Fryderyk. Artysta posiada stopień doktora habilitowanego sztuk muzycznych. Prowadzi działalność pedagogiczną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Gra na instrumencie Braci Gand (Paryż, 1859), wypożyczonym dzięki uprzejmości Fondation Jerzy Semkow.

 

Katarzyna Budnik - absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec profesorów: M. Ławrynowicza, A. Gębskiego i J. Wawrowskiego oraz w klasie altówki prof. P. Reicherta. Zatrudniona na stanowisku profesora w klasie altówki w macierzystej uczelni. Od lutego 2014 pełni również funkcję liderki grupy altówek w orkiestrze Sinfonia Varsovia. We wrześniu 2013 została laureatką 3 nagrody prestiżowego konkursu ARD w Monachium. Odniosła również sukcesy w licznych konkursach krajowych i zagranicznych.W 2010 roku brała udział w projekcie Chamber Music Connects the World organizowanym przez Kronberg Academy, gdzie grała z Gidonem Kremerem, Tatjaną Grindenko, Yurim Bashmetem oraz Fransem Helmersonem. Na przełomie września i października 2019 wzięła udział w tournee koncertowym we Włoszech i Japonii wraz z pianistą Krystianem Zimermanem, skrzypaczką Marią Nowak oraz wiolonczelistą Yuya Okamoto. W czerwcu 2021 roku ponownie odbyły się koncerty zespołu w Szwajcarii oraz Monako.

Występowała na wielu renomowanych festiwalach: m.in. w Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej ,,Muzyka na Szczytach” w Zakopanem, Kammermusikfest Lockenhaus. W listopadzie 2013 roku ukazała się jej solowa płyta Viola Recital, za którą otrzymała nagrodę Fryderyk 2014 oraz została nominowana do ,,Paszportów Polityki". Za wybitne osiągnięcia otrzymała stypendium MKiDN. Jest również stypendystką programu ,,Młoda Polska”.

 

Paweł Wakarecy - absolwent Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Obecnie wykładowca tej uczelni. Laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. W 2010 roku zdobył wyróżnienie oraz Nagrodę Specjalną dla najlepszego Polaka na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Koncertował na wielu prestiżowych estradach Polski – m. in. na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, Festiwalu Chopin i Jego Europa w Warszawie, jak również za granicą, oprócz krajów europejskich także w Chinach, Japonii, Korei, Egipcie, Chile oraz Kolumbii. Wśród sal koncertowych, w jakich grywał, znajdują się m.in. Cadogan Hall i Westminster Cathedral Hall w Londynie, Salle Cortot w Paryżu, Oji Hall w Tokio, Seoul Center of Arts Concert Hall oraz Lotte Hall w Seulu.

Jako solista współpracował z najważniejszymi zespołami w Polsce: m.in. Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Leopoldinum, koncertując pod batutami m. in. Antoniego Wita, Agnieszki Duczmal, Jerzego Maksymiuka, Łukasza Borowicza. Jako kameralista wraz z żoną Aleksandrą Soboń-Wakarecy tworzy duet fortepianowy Wakarecy Piano Duo, współpracuje też z czołowymi polskimi instrumentalistami. Regularnie koncertuje z Kwartetem Śląskim. Ma w swoim dorobku pięć albumów CD, dwa solowe oraz trzy z muzyką kameralną.