MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MOZARTOWSKI


English
ikonka odnośnik Facebook
ikonka odnośnik YouTube
logo Polski Chór Kameralny

ORGANIZATOR FESTIWALU

JANUSZ STROBEL Z ZESPOŁEM

Janusz Strobel - Jeden z najwybitniejszych wirtuozów gitary klasycznej, kompozytor, aranżer. Urodził się w Gdańsku, w znanej muzycznej rodzinie. Karierę rozpoczął w trójmiejskich zespołach jazzowych. W 1970 roku wraz z Henrykiem Alberem stworzył legendarny Duet Gitar Klasycznych Alber – Strobel, który wkrótce został laureatem festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, tym samym rozpoczynając szeroką działalność koncertową. Janusz Strobel jest założycielem wielu formacji muzycznych, współtwórcą kilkudziesięciu płyt, w których wziął udział jako kompozytor, aranżer czy instrumentalista. Janusz Strobel to kompozytor pięknych polskich piosenek, które tworzą kanon polskiej muzyki rozrywkowej. Od początku swojej drogi artystycznej Artysta konsekwentnie szuka nieoczywistych rozwiązań, nieustająco pozostaje wierny własnej stylistyce. Wbrew modom tworzy oryginalne wartości, które we współczesnej muzyce zdają się zanikać.

W 2005 roku został odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2010 r. Rada Miasta Stołecznego Warszawy, w uznaniu zasług, przyznała Januszowi Stroblowi Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy. W 2013 r. i 2016 r. za całokształt twórczości artystycznej otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W 2019 r. nagrodzony prestiżową Honorową Perłą w kategorii Kultura Polish Market. W tym samym roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W bieżącym roku 2020 doceniony Komederem – prestiżową nagrodą dla wybitnych postaci polskiego jazzu.

 

Nula Stankiewicz - piosenkarka, dziennikarka, lektorka, logopeda, jeden z najpiękniejszych, zmysłowych głosów polskiej piosenki. Duża świadomość wokalna i sceniczna, mająca uzasadnienie w wykształceniu muzycznym, ustawia ją w ścisłej czołówce polskich wokalistek. Jest laureatką konkursów i festiwali piosenki literackiej, na których, poza muzykalnością, ogromną rolę odgrywała świadoma interpretacja tekstu. W 2013 roku wydała entuzjastycznie przyjęty przez krytyków dwupłytowy album Strobel Kofta Wołek, który wyczerpał się niemal natychmiast. W 2017 r. płyta została wznowiona w formie jednopłytowego albumu pt. Wybrane. Nula Stankiewicz w swoim dorobku fonograficznym ma również udział w płycie W hołdzie wolności (2015) oraz Patroni Europy i Polski. Artyści Janowi Pawłowi II w hołdzie (2009).  W 2017 roku, w 20. rocznicą śmierci Agnieszki Osieckiej, ukazała się płyta Byle nie o miłości.

Już na początku 2018 r. Artystka zaprezentowała kolejny artystyczny pomysł: koncert Idź swoją drogą, na który składają się piosenki Jonasza Kofty. W 2022 r. ukazały się dwie płyty artystki: Śpiewam z piosenkami Janusza Strobla oraz Niezapominajki z poezją Marii Konopnickiej i muzyką Janusza Strobla. Od 2017 r. jest dziennikarką Polskiego Radia RDC, w którym prowadzi autorskie audycje oraz programy publicystyczne.

 

Paweł Pańta - kontrabasista i gitarzysta basowy, laureat nagrody Grammy. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w klasie Andrzeja Mysińskiego oraz Policealne Studium Jazzu u Zbigniewa Wegehaupta. W 1995 roku należał do Gustav Mahler Jugendorchester, założonej i prowadzonej przez Claudia Abbado. W latach 1996–1998 współpracował z orkiestrą Philharmonie der Nationen, z którą zagrał ponad sto koncertów. Był członkiem kwintetu I Solisti di Varsawia, współpracuje także z kwartetem Prima Vista. Wielokrotnie koncertował z wybitnymi solistami, takimi jak Piotr Paleczny, Karol Radziwonowicz, Władysław Kłosiewicz, Konstanty Andrzej Kulka czy Jan Stanienda.

Uczestniczył w nagraniu około stu płyt, zarówno z muzyką klasyczną, jak i rozrywkową. Współpracował z czołówką polskiego jazzu oraz z gwiazdami światowego formatu: Randym Breckerem, Mikiem Sternem, Gregorym Porterem, Troy’em Millerem i Markiem Soskinem. Był członkiem Andrzej Kurylewicz Trio i Włodek Pawlik Trio, obecnie jest aktywny w zespołach Janusza Strobla, Janusza Bogackiego, Garry’ego Guthmana, Wojciecha Gogolewskiego i Filipa Wojciechowskiego. Artysta jest również producentem muzycznym płyt: Pańta, Dys, Szmańda play Bach, Beethoven, Chopin, Małecki, Kostov, Pańta, Konrad Trio: Konwersacje, Karolak Piano Trio: MOONtag, Agnieszka Hekiert: Soulnation, Nula Stankiewicz: Śpiewam, Hołownia, Pańta: To nie przypadek. W 2022 roku ukazała się jego pierwsza solowa płyta – Paweł Pańta Trio: Młodość. Od 2018 roku pełni funkcję asystenta w zakresie kontrabasu i gitary basowej na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej UMFC.

 

Sebastian Frankiewicz - perkusista, absolwent Wydziału Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej. Laureat konkursów Jazz Nad Odrą we Wrocławiu, Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach, Złotego Krokusa w Jeleniej Górze i Bielskiej Zadymki Jazzowej. Od 2002 roku współpracuje z Michałem Urbaniakiem. W latach ubiegłych członek zespołów Janusza Muniaka, Zbigniewa Namysłowskiego, Artura Dutkiewicza, Mariusza Lubomskiego, Miki Urbaniak, Zbigniewa Wegehaupta. Koncertuje z Włodzimierzem Nahornym, Kubą Stankiewiczem, Januszem Stroblem, Nulą Stankiewicz, Maciejem Sikałą, Agą Zaryan, Katarzyną Cerekwicką, Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Lorą Szafran. Ma na swoim koncie złotą płytę za projekt Pogadaj ze mną z tekstami Wojciecha Młynarskiego i muzyką Włodzimierza Nahornego. Występował na festiwalach jazzowych m. in. w Buenos Aires, Londynie, Wiedniu, Baku, Petersburgu, Tel Avivie, Hawanie, Pekinie, Meksyku, Bukareszcie, Sibiu, Kiszyniowie, Moskwie, Kopenhadze. W 2012 roku trio Nowicki/Święs/Frankiewicz, zostało nominowane do nagrody Fryderyk za debiutancką płytę Pathfinder. Był stypendystą Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego. Od 2022 roku jest adiunktem w klasie perkusji Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. W swoim artystycznym dorobku ma około 40 nagranych płyt.

 

Prima Vista String Quartet należy do najciekawszych i najlepszych polskich zespołów kameralnych. Został powołany do życia jako Kwartet „Prima Vista” w latach 90. ubiegłego wieku przez muzyków Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka, którzy odtąd całkowicie poświęcili się grze w zespole kameralnym i wypracowaniu spójnego artystycznie brzmienia.

Przez niemal trzy dekady kwartet miał okazję zaprezentować się w różnorodnym repertuarze na wszystkich kontynentach.. Odkryciem członków zespołu była twórczość Juana Crisóstomo de Arriagi, a także Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa. Kwartet współpracował z wybitnymi polskimi i zagranicznymi solistami: Ewą Pobłocką, Piotrem Palecznym, Januszem Olejniczakiem, Krzysztofem Jabłońskim, Markiem Drewnowskim; skrzypkami – Konstantym Andrzejem Kulką, Janem Staniendą; klarnecistą Michelem Lethiekiem; wiolonczelistą Arto Norasem; śpiewaczkami i śpiewakami – Olgą Pasiecznik, Martą Boberską, Dorotą Lachowicz, Jerzym Artyszem, Józefem Fraksteinem; a także z muzykami jazzowymi, m.in. Filipem Wojciechowskim, Krzysztofem Herdzinem, Andrzejem Jagodzińskim, Zbigniewem Namysłowskim i Januszem Stroblem. Członkowie kwartetu są także cenionymi muzykami studyjnymi – brali udział w nagraniach muzyki filmowej Zbigniewa Preisnera, Jana A. P. Kaczmarka i Krzesimira Dębskiego. Współpracowali także m.in.  z Edytą Górniak, Michałem Bajorem i Grzegorzem Turnauem. Kwartet „Prima Vista” nagrał 14 płyt kompaktowych, siedem z nich uzyskało nominację do nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk”, a trzy zostały nagrodzone tą statuetką:. Dwa albumy otrzymały tytuł płyty złotej i platynowej. Członkowie kwartetu zostali odznaczeni medalami „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” oraz otrzymali nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2021 roku zespół koncertuje w nowym składzie: Krzysztof Bzówka – I skrzypce, Wojciech Hartman – II skrzypce (25.08 w Gdańsku zastępowany przez Adama Zarzyckiego), Marek Czech – altówka, Tomasz Błaszczak – wiolonczela.